Bilein var tidigare en hemsida för företaget Bilein. Så är inte längre fallet. För dig som söker information om företaget visar vi här en gammal text från hemsidan (hämtad från 2007). Observera att vi inte tar ansvar för denna text, och att sakförhållandena i nedanstående information kan vara förändrade och inaktuella.
________________________________________
Grundarna av BiLein Lena Jansson och Birgitta Anderson startade som frisörer. Vi fann att miljön och vi själva for illa av de kemiska produkter som används på salongerna.
I sökandet efter miljö- och människovänliga frisörprodukter fann vi att det inte fanns några produkter på marknaden som både var miljövänliga och höll den standard som frisörer kräver. Detta utmynnade i att vi utbildade oss till Eko-frisörer. Där lärde vi oss att arbeta med naturen, inte mot den.
Men det kvarstod ett problem, produkter att arbeta med. Då beslutade vi oss att tillverka egna produkter. Birgitta utbildade sig till fytorerapeut och fann att örterna var lösningen på problemet. Lena forskade i ämnet fram produkter som motsvarade våra behov och tillsammans skapade vi det som är BiLein idag.
Ett komplett system för hår och hårbotten.
________________________________________
bilein.se
För att nå ut med produkterna arbetar vi på flera olika områden. Internet är ett av dem och är en naturlig plats att informera och sälja på, varför vi satsat på en informativ och väl fungerande hemsida.
________________________________________
Ja så var det alltså förr gott folk!